5.21.2013

Polskie dziwności


"Cudze chwalicie, swego nie znacie...". Tak można podsumować dotychczasowe nasze wpisy na blogu. Przedstawiłyśmy Wam tutaj wiele zakątków świata, razem wybieraliśmy się w podróże małe i duże. Zaczynając od naszych sąsiadów - Niemiec, czy Ukrainy, po dalekie azjatyckie wojaże do Szanghaju i Kyoto. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele pięknych pocztówek, które mamy nadzieję, podobały się także Wam. 
    Nigdy jednak nie skupiłyśmy się na rodzimych, pełnych uroku miejscach. Czy w Polsce ich brakuje? Oczywiście, że nie. Mamy wiele przepięknych i zaskakujących turystycznych "dziwności". Cóż może się kryć pod tym terminem? Aby poznać odpowiedź zapraszam Was w pocztówkową podróż po najbardziej zaskakujących turystycznych dziwnościach kraju.

KRZYWY LAS 
 Druga nazwa tego obiektu to "Dziwny las". Cóż takiego niezwykłego może kryć się w lesie? Zobaczcie sami. Takie oto okazy możemy spotkać we wsi Nowe Czarnowo, położonej 30 km od Szczecina. Pnie tych drzew są złamane tuż nad ziemią pod kątem prostym, a wyżej łagodnym łukiem wracają do pionu. Drzewa rosną od lat 30. XX wieku, niestety nie rozwikłamy zagadki skąd wziął się ich dziwaczny kształt. Przypuszczalnie mógł w ten sposób wyrzeźbić je rzemieślnik, który przygotował sobie te drzewa, jako materiał do prac stolarskich. Dobrze jednak, że się rozmyślił i nic z nich nie stworzył, bo teraz same w sobie są urokliwe i przyciągają turystów.

PIRAMIDA W RAPIE
Wieś Rapa położona jest w województwie Warmińsko-Mazurskim i to właśnie tam powinniśmy się wybrać, jeśli chcemy obejrzeć grobowiec rodziny von Fahrenheid. Kształt grobowca to efekt fascynacji Egiptem jednego z członków rodu. Obiekt zaprojektowany przez duńskiego rzeźbiarza Thorvaldsena powstał w XIX wieku. Wewnątrz sklepienie jest nachylone pod takim samym kątem jak w piramidach egipskich- ma to sprzyjać mumifikacji ciał. Budowla została niestety zdewastowana w trakcie dwóch wojen światowych, podobny los spotkał złożone w niej ciała, które zbezczeszczono. Renowacja rozpoczęła się w latach 90 XX wieku, teraz obiekt cieszy się niezwykłą popularnością, przyciągając rzeszę fanów "energii piramid".PAŁAC NA WZÓR KALENDARZA
Krzyżtopór, bo tak nazywa się owy pałac, powstał w XVII wieku i był najwspanialszą rezydencją magnacką w Polsce. Jego budowa trwała 17 lat, a pomysłodawcą projektu był Krzysztof Ossoliński. Wymyślił on, że zamek będzie miał tyle okien, ile jest dni w roku, tyle pokoi, ile tygodni, 12 sal balowych, co odpowiada liczbie miesięcy i 4 baszty, niczym 4 pory roku. Wnętrza były pełne przepychu, podobno strop głównej sali balowej stanowiło dno ogromnego akwarium. Niestety nie było nam dane zobaczenie tego na własne oczy, ponieważ pałac został ograbiony podczas potopu szwedzkiego. My możemy się pocieszyć zwiedzaniem ruin, które także tworzą niesamowite wrażenie.


PUSTYNIE W POLSCE
Na terenie Polski znajdują się dwie pustynie. Pierwsza to Pustynia Błędowska położona nieopodal Dąbrowy Górniczej, a druga to Pustynia Borów Dolnośląskich. Nie przypominają one  ogromnej Sahary, ale zawsze jest to jakaś atrakcja. Obydwie powstały oczywiście sztucznie, na skutek działalności człowieka. Powstałe tam wydmy to efekt wykorzystywania tych terenów jako poligony wojskowe. Dodatkowo na terenach Pustyni Błędowskiej zrealizowano zdjęcia do filmu "Faraon" na podstawie powieści Bolesława Prusa. 
Jak widzicie Polska kryje w sobie wiele interesujących, zadziwiających zakątków, do których warto się wybrać. Może byliście już w którymś z przedstawionych tutaj miejsc? Koniecznie opiszcie swoje wrażenia :) Pozdrawiam dzoana

4 komentarze:

 1. To prawda nasz kraj kryje wiele cudownych miejsc, które warto odkrywać i promować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Często wyjeżdżamy na zagraniczne wojaże w poszukiwaniu tego, co tak naprawdę mamy tuż pod nosem, na rodzimej ziemii.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe miejsca i niekoniecznie znane! Fajnie jest poodkrywać takie właśnie dziwności, tym bardziej, że nie muszą one znajdować się daleko od nas...

  OdpowiedzUsuń