11.07.2012

Günaydın

Mój dzisiejszy zakup, czyli słownik angielsko- turecki, zbiegł się z dostarczeniem przez listonosza kartki z Turcji. Widać, że poprzez znaki na ziemi i niebie, chcieliście mnie zmotywować do napisania notki o tym właśnie kraju. Udało Wam się! :)





Największym i najludniejszym miastem Turcji jest Stambuł. Jest to także jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach, zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii. Funda, czyli nadawca pocztówki, jest nauczycielką plastyki, która mieszka w części azjatyckiej, a pracuje w europejskiej. Codziennie na stateczku przepływa cieśninę morską między Morzem Śródziemnym, a Morzem Czarnym, by dostać się do szkoły, w której uczy.

Większość turystów odwiedza głównie serce Starego Istambułu, czyli dzielnicę Sultanahmet. To tu znajdują się najwspanialsze zabytki. Za przykład może służyć Błękitny Meczet, który swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi. Meczet udekorowany został płytkami ceramicznymi o różnych odcieniach zieleni i błękitu.  Naprzeciwko budowli wzniesiono świątynię Haga Sophia. Jest to wybitne dzieło architektury bizantyjskiej, kościół pod względem rozmiarów należy do jednego z największych na świecie.  W świątyni zastosowano efekt odbicia nieba na ziemi, a oko turystów cieszą pozostałości złotych mozaik, które niegdyś zdobiły większość ścian. 



Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków warto wybrać się dla przyjemności na Kryty Bazar (Kapalı Çarşı), zresztą niekoniecznie, żeby coś kupić, sama wizyta jest niezapomnianym przeżyciem.  Nie muszę chyba wspominać, że przyda się tu umiejętność targowania, dzięki której możemy zmniejszyć cenę towaru nawet o połowę! Nie sposób wyliczyć wszystkich produktów, które są sprzedawane na Krytym Bazarze. Do najbardziej rzucających się w oczy wyrobów należą dywany, wyroby jubilerskie oraz ubrania, w tym wiele podróbek znanych marek. 



Gdy chodzi o jedzenie najmocniej z Turcją kojarzy się kebab, jednakże kuchnia turecka ma nam do zaoferowania wiele innych, bardzo smakowitych potraw. Pide to słynna turecka pizza w postaci płaskiego, przypiekanego w piecu chleba, na którym kładzie się ser oraz warzywa. Nadzienia mogą być różne: z mięsem mielonym, z pieczarkami, bądź z samym żółtym serem. Innym popularnym daniem są pyszne aromatyczne pulpeciki zwane köfte. Serwowane, jak większość mięs, z dodatkiem chlebka pita, ryżu lub ziemniaków i warzyw. Tych ostatnich w kuchni tureckiej nie brakuje, są bazą wielu dań i warzywnych gulaszy, a to ucieszy wegetarian, którzy mogą być pewni, że w Turcji nigdy nie będą głodni.


Ciekawostki:

  •  pierwszy konkurs piękności odbył się na tureckiej górze Ida (Kaz Dağı). Uczestniczkami były Afrodyta, Hera i Atena, które poddane były werdyktowi Parysa;
  •    swoje słynne słowa „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”), Juliusz Cezar wymówił właśnie w Turcji;
  • w większości tureckich budynków użyteczności publicznej (np. w hotelach, pensjonatach, muzeach) na suficie znajduje się czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki – w tę stronę muszą być skierowani muzułmanie podczas swych codziennych modlitw;
  •  wiele wyrazów w języku angielskim takich jak angora, byzantine, caique, divan, kiosk, mausoleum, meander, parchment,, turban, turquoise, yoghurt  ma pochodzenie z języka tureckiego;
  • w Turcji znajdują się 2 z 7 cudów świata starżytnego: świątynia Artemidy w Efezie oraz Mausoleum w Halikarnassos;






15 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy post, który zachęcił mnie do wykupienia wycieczki do Turcji:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo polecam wyjazd,byłam tam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe informacje. Zazdroszczę takiego zbioru pocztówek, kto wie może czas na założenie konta na postcrossing :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Informacja sportowa- W 2009 w Turcji polscy siatkarze zdobyli złoty medal na Mistrzostwach Europy :D super post :)
    D :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam Turcję na grand bazarze spędziłem długie godziny, przy okazji tracąc mnóstwo kasy:)
    Pozdrawiam Adam:)

    OdpowiedzUsuń
  6. kapitalny artykuł! dzięki za mentalną podróż marzeń! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Turcja od dawna jest na mojej liście "do odwiedzenia", gdy już się tam wybiorę przywiozę mnóstwo pocztówek :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Ooo.nauczyciel plastyki, fajnie jakby też tak coś Ci namalowała:) Piekne pocztówki!

    OdpowiedzUsuń
  9. ile się człowiek czasem musi naszukać informacji na temat danej pocztówki to jego, ale czasem warto, bo nieraz już mi się zdarzało, że taka sobie pocztówka przedstawiała jakieś fenomenalne i megainteresujące miejsce :)

    a Turcja to jeden z tych krajów, do których planuję się wybrać. jest po drodze do mojej upragnionej Gruzji, więc kto wie, kto wie, może i przez nią uda mi się przestopować? :)

    OdpowiedzUsuń
  10. marzę o wyjeździe do Turcji! A do Stambułu miałam się wybrać w tym roku będą w Bułgarii, ale niestety przeważyły względy finansowe więc mam nadzieję, że uda się w przyszłym roku :) serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. aż chce się tam jechać super post:)

    OdpowiedzUsuń
  12. świetne zdjęcia, od razu chciałoby się tam pojechać!

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny wpis, wiele ciekawych informacji na temat Turcji.
    Zdjęcia oddające urok tego miejsca:) Jak najbardziej pozytywnie:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Swietny artykul. Ciekawie opisane najwazniejsze informacje. Do tego ciekawostki, nawiazanie do tradycyjnej kuchni i wspanialy opis najwazniejszych zabytkow.

    OdpowiedzUsuń
  15. Miałem okazję być w tym roku w Stambule i jestem pod wielkim wrażeniem tego miasta! Naprawdę niesamowite miejsce :)

    OdpowiedzUsuń