11.13.2012

Ogrody Keukenhof


Na zewnątrz coraz chłodniej, coraz zimniej, coraz bardziej ponuro... Pomyślałam więc, że przyda nam się na blogu odrobina wiosny. :) Niezawodnym na to sposobem wydaje się być wirtualna podróż do kwiatowych ogrodów Keukenhof, znajdujących się w Holandii - kraju niezwykle aktywnym w poscrossing'u. ;)
Wyobraźcie sobie miliony kwitnących kwiatów, feerię barw migoczących pośród drzew i stawów... lub spójrzcie sami :




Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe, znanym na całym świecie,rozciągającym się na obszarze 32ha. Opisywane miejsce znajduje się na terenie dawnych terenów łowieckich Jakobiny Bawarskiej - księżnej Bawarii, Holandii, Zelandii i hrabiny Hainaut, której zamek leży w pobliskim Sassenheim. To właśnie w tych stronach spędzała najwięcej czasu polując i zbierając zioła do zamkowej kuchni. Stąd też wywodzi się nazwa Keukenhof, co znaczy „ogród kuchenny”.Obok ogrodów znajduje się również  bukowy las Keukenhof i wspaniały, siedemnastowieczny pałac Keukenhof. Układ przestrzenny majątku Keukenhof, w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego, powstał jeszcze w 1850 r., według wcześniejszego projektu  znanych architektów krajobrazu - ojca i syna Zocherów. Beukenlaan (Aleja Bukowa) z okazałymi drzewami, jak również pierwsze kanały, pochodzą z tego właśnie okresu.


Co roku rozkwita tutaj ok. 4,5 mln tulipanów w 100 odmianach. Podziwiać je można jedynie od połowy marca do połowy maja, gdy ogrody są udostępniane zwiedzającym.
Każdego roku w Keukenhof ręcznie sadzonych jest ponad 7 milionów kwiatów, które tworzą doskonale skomponowaną mozaikę soczystych barw. Pod koniec marca zaczynają kwitnąć krokusy, natomiast na początku kwietnia  kwitną narcyzy i hiacynty, aby pod koniec kwietnia i na początku maja ukazała się główna atrakcja, czyli rozkwitające w niezliczonych barwach, morze tulipanów różnych gatunków. 

Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu kwiatów, które przypadną nam do gustu. Kwiatowe ogrody stanowią jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii - do tej pory Keukenhof odwiedziło ponad 42 miliony zwiedzających.

Poza tym dla turystów przygotowane zostają pawilony i szklarnie z kwiatowymi wystawami. Piękne aranżacje kwiatów ciętych prezentowane są zazwyczaj w pawilonie Oranje Nassau. W drugim pawilonie, księcia Willema Alexandra, warto zobaczyć stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii, gdzie mozna obejrzeć ponad 300 różnych gatunków tych kwiatów. Jest to największa doroczna wystawa lilii na świecie.W pawilonie Królowej Beatrix można nacieszyć oczy egzotycznymi storczykami, a w pawilonie Królowej Juliany wymyślnymi aranżacjami i bukietami, układanymi z uwzględnieniem najnowszych trendów.




Od momentu powstania Keukenhof było ośrodkiem sztuki. W parku znajduje się wiele rzeźb artystów holenderskich, na stałe wkomponowanych w krajobraz. Co roku organizowane są tu też wystawy czasowe rzeźby, malarstwa i fotografii. Organizatorzy nie zapominają również o muzyce. Regularnie odbywają się koncerty różnego typu, a co 15 minut można usłyszeć delikatne dźwięki karylionu.

W Keukenhof już od kilku lat propagowana jest idea „ogrodów inspirujących”. Pierwsze ogródki i rabaty tego typu założono z myślą o czytelnikach magazynów poświęconych kwiatom i ogrodom, współpracując z Międzynarodowym Centrum Cebulek i wydawcami Sanoma Publishers. W zeszłym roku wspólna inicjatywa przyciągnęła tak dużą liczbę czytelników, że postanowiono zaprosić do akcji kolejne magazyny z Holandii, Belgii i Niemiec. „Ogrody inspirujące” są tak popularne, gdyż stanowią ogromną inspirację, zarówno dla poczatkujacych, jak i doświadczonych ogrodników. 

21 kwietnia odbywa się tradycyjna, najpopularniejsza parada w Holandii - Parada kwiatów. Na imprezie hodowcy prezentują własne kolekcje, pomysły i kunszt florystyczny. Przejazd samochodów ozdobionych kwiatami,  pochód orkiestry oraz platform z kwiatowymi figurami rozpoczyna się w Noordwijk, a kończy w Haarlem, pokonując czterdziesto kilometrową trasę „okręgu cebulowego”.




W roku 1999 ogród został powiększony o 4 ha, na których powstały, m.in. Ogród Konwencjonalny, zaprojektowany w kształcie wachlarza, w naturalny sposób połączony ze starszą częścią ogrodu. Inną nowością był Ogród Historyczny ogrodzony murem, eksponujący najstarsze odmiany roślin cebulowych i ogrod zielny oraz jeden z bardziej oryginalnych labiryntów w Europie.

Co roku wystawy kwiatowe w Keukenhof poświęcone są innemu krajowi. 
W  2008 r.w związku z Olimpiadą w Pekinie, wystawa kwiatowa w Keukenhof prezentowała chińską tematykę . W 2009 r. w Keukenhof otworzono pomysłową Aleję Sław, z tulipanami, które nazwane zostały na cześć sławnych osób.W roku 2010 tematem przewodnim była Rosja, a rok 2011 dedykowany był Niemcom, a główną atrakcję stanowiła kompozycja kwiatowa Bramy Brandenburskiej.

W roku 2012 wreszcie przyszła kolej na Polskę! Ekspozycja promowana była pod hasłem " Polska sercem Europy". Symbolem naszego kraju na wystawie był wizerunek Chopina, skomponowany z 50 tys. kwitnących hiacyntów i tulipanów. Obraz liczył 20 metrów długości i 12 szerokości.
W trakcie polskiej odsłony w Keukenhof odyły się liczne imprezy promujące naszą ojczyznę, między innymi interaktywna wystawa poświęcona Kopernikowi, pokazy polskich tańców ludowych, czy plenerowy koncert chopinowski, a także szereg wystaw poświeconych historii, kulturze i gospodarce naszego kraju. 
Gościem honorowym wydarzenia została Anna Komorowska, która 13 marca symbolicznie otworzyła sezon 2012, oraz której imieniem nazwana została nowa odmiana tulipana. Na ceremonię otwarcia wystawy zaproszono wielu ważnych gości, a imprezie akompaniował  występ Grupy MoCarta.




W 2012 r. w czasie otwarcia Keukenhof odwiedziło 875 000 osób z czego 80% stanowili turyści zagraniczni.W tej chwili Keukenhof jest zamknięty. W 2013 r. będzie czynny od 21 marca do 20 maja, a tematem przewodnim będzie Zjednoczone Królestwo. 

Park Keukenhof troszczy się o to, aby nigdy nie zabrakło atrakcji na terenie ogrodów. Duża powierzchnia  znajdująca się pod dachem zapewnia  niezależność od pogody, jednak najbardziej optymalną porą na zwiedzanie jest słoneczny dzień, zwłaszcza w drugiej połowie kwietnia.

Ciekawostki:

- Cebulki dostarczane są przez 93 renomowane firmy, które posiadają tzw. królewską gwarancję.
 -Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach.
 -Łączna długość alejek, którymi mogą spacerować odwiedzający wynosi 15 km.
 -To  najczęściej fotografowane miejsce na świecie.
  -Od kilkunastu lat ogrodnicy Keukenhof   z powodzeniem stosują warstwową metodę obsadzania rabat. Od września do pierwszych przymrozków ok. 30 pracowników obsadza ogród cebulkami.  W najniższej warstwie sadzone są cebulki tulipanów kwitnących najpóźniej, w warstwie środkowej cebulki tulipanów wczesnych, a nad nimi cebulki krokusów. Tym sposobem, w jednym miejscu, przez cały czas pojawiają się kolejno rozkwitające kwiaty. Oczywiście, co roku zmienia się układ rabat i wprowadzane są  nowe odmiany. Dzięki temu ogród  każdego roku wygląda inaczej. Taki sposób postępowania zabezpiecza go również przed rozprzestrzenianiem się chorób roślin.
- w 2008 pojawił się tam największy tulipan na świecie 


10 komentarzy:

  1. Oj oj, bo zaraz zamiast oczekiwać Świat, bede oczekiwać pierwsze wiosenne roztopy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie tam mogłabym sobie kupić odmianę tulipana o nazwie "Królowa nocy", bo sama jakoś wychodować nie mogę...

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne zdjęcia i ciekawy temat - tego trzeba w zamglony poranek;)! bardzo mi się podobało, że najpierw jest wstęp - zdjęcia - a dopiero potem tekst główny, to pozwala przyciągnąć/ zachęcić do czytania^_^. No i nigdy bym nie pomyślała, że to najczęściej fotografowane miejsce!

    OdpowiedzUsuń
  4. Przepiękny ten ogród, w takich chwilach żałuje, że nie jestem królową...i nie mam ogrodników zajmujących się kwiatami. Sama mogę utrzymać przy życiu tylko kaktusy;)

    OdpowiedzUsuń
  5. przepiękne miejsce z bogatą historią

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam nadzieję, że w tych alejkach nie sposób się zgubić ;)nie chcę spacerować w kółko po 15 km :P

    OdpowiedzUsuń
  7. ojej, ale jak chodzi się tą ścieżką na drugim zdjęciu? chyba, że to jest rzeka z tulipanów ;D śliczne!

    OdpowiedzUsuń
  8. chciałoby się napisać "słyszycie ten zapach" :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Listopadowy wieczór, mglisty i ponury. A tu powódź kwiatów! Muszę tam pojechać. Idealny temat na poprawę nastroju.
    Wielkie dzięki

    OdpowiedzUsuń
  10. Miejsce to warto odwiedzić po drodze do/z portu w Amsterdamie lub Rotterdamie na trasie Anglia - Holandia - Polska.

    OdpowiedzUsuń